معنی دکوراسیون داخلی در لغت نامه آکسفورد هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه در آوردن رنگ ها و اشیا در یک فضا به صورت هنرمندانه می باشد.
امروزه دکوراسیون داخلی محدود به طراحی خانه های مسکونی نمی باشد ودر شرکتها، مغازه ها، فروشگاها،هتل ها و... جهت بهره گیری هر چه بهتر از فضا قوانین دکوراسیون داخلی رعایت می شود.
شاید از نظر خیلی افراد چیدمان منزل کار بسیار ساده ای باشد که با در نظر گرفتن سلیقه و نیاز ساکنین قابل انجام است ، اما این نگرش اشتباه است. نکات و قوانین بسیار مهمی در این زمینه وجود دارد که با در نظر گرفتن و رعایت کردن آن در دکوراسیون داخلی به شما کمک می کند حداکثر استفاده را از فضا داشته باشید و در نهایت باعث ایجاد آرامش ،جذابیت و حس حضور و ماندن در آنجا گردد.


دکوراسیون داخلی یک علم محسوب می‌شود. استفاده از این علم در هر مکانی متفاوت است در زیر چند مورد از نکاتی که در مکانهای مختلف باید مد نظرداشت را آورده ایم:

محیط های اداری: چیدمان و قرارگیری وسایل در راستای ایجاد فضایی امن برای کار کردن و احساس راحت بودن.

بیمارستان‌ها: طراحی فضا در جهت ایجاد محیطی حرفه‌ای، سالم و سرشار از آرامش باشد تا وضعیت جسمی و روحی بیماران روبه بهبودی رود.

خانه‌ها ی مسکونی: ایجاد فضایی که ضمن آرامش و راحتی بهترین کاربری را به همراه داشته باشد

فضاهای عمومی مانند ایستگاه‌های اتوبوس، مترو : کاربردی بودن فضا در جهت رفع نیاز عموم مردم.

انواع سبک های معماری و دکوراسیون داخلی

دردنیایی که ما زندگی می کنیم اشخاص با نظرات و سلیقه های متفاوت و خاصی محل زندگی خود را طراحی و دیزاین می کنند . دراین میان برای طراحی و چیدمان باید یک سری از قوانین را در رابطه با چگونگی این چیدمان ها رعایت کنند تا هم ازلحاظ زیبایی وهم ازنظر کاربردی و فنگشویی کارآمد و تحلیل شده پیش برود ؛ فضایی که درخورشخصیت اهالی خانه و خانواده باشد و درعین حال آسایش و آرامش و رفاه را برای آنها فراهم کند. سبک های دکوراسیون داخلی زیاد هستند و نمی توان به یک باره به همه شان پرداخت.
برخی از انواع مهم سبک های دکوراسیون داخلی را در ادامه معرفی می کنیم.
1. سبک دکوراسیون داخلی دریایی

این سبک موج مثبتی را به خانه می آورد و فضایی گرم و آرام خواهید داشت. دکور دریایی از دکوراسیون ساحلی الهام می گیرد و رنگ های سفید و قهوه ای به کار می رود. می توانید کمی رنگ آبی را هم به کار ببرید. از آنجایی که تم کلی ساحلی است می توانید از طناب، قایق، صدف های توی شیشه، نقشه و غیره استفاده کنید. می توانید چوب خام را هم به کار ببرید تا فضای طبیعی به دست بیاید.


2. سبک دکوراسیون داخلی معاصر

برخی از افراد سبک مدرن را همان معاصر می دانند، در حالی که این دو سبک متفاوت هستند. اما برخی از طراحان این دو سبک را به جای هم به کار می برند. طرح معاصر سیال تر است و می توانید طبق سلیقه خود آن را عوض کنید.


3. سبک دکوراسیون داخلی قدیمی

این سبک کلاسیک است و در آن از مبلمان چوبی دست ساز استفاده می شود. سبک قدیمی از سبک اروپای قدیم استفاده می کند.


4. سبک دکوراسیون داخلی مدرن

خطوط تمیز و یکدست از ویژگی سبک دکوراسیون مدرن هستند که در آن از شیشه و استیل استفاده می شود. یک سبک ساده اما زیبا که فضا را زیبا و یکدست نشان می دهد. این سبک زیبا و شیک می تواند هر فضایی را خاص و دلنشین کند.


5. سبک دکوراسیون داخلی صنعتی

همانطور که از نام این سبک پیداست از کارخانه و انبار الهام می گیرد و اصلا فضا شبیه خانه و دکورهای دیگر نیست. همه چیز خام و نصف و نیمه به نظر می رسد. حتی آجر خام به نمایش درمی آید.


6. سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

یکی از جدیدترین سبک ها با حداقل اکسسوری و لوازم که فضا را شیک نشان می دهد و اصلا شلوغی وجود ندارد. این سبک برای افراد علاقه مند به فضای ساده مناسب است.


7. سبک دکوراسیون داخلی مدیترانه ای

این سبک دکوراسیون متفاوت است و عده کمی آن را استفاده می کنند. در این سبک به فضای بزرگ نیاز ندارید، هرچند که با وجود طراحی فضا از داخل کوچک به نظر می رسد. در این سبک موارد تزیینی زیاد دیده می شود و ستون و طاق هم میبینید.


8. سبک دکوراسیون داخلی نیمه قرن

این سبک طراحی داخلی در نیمه سال 1900 محبوب بود. فضای خاص آن چشمگیر است. اشکال و دکورهای طبیعی در آن زیاد دیده می شود. این سبک تحت تاثیر معماری ایمز، نیمیر، یاکوبسن، سارین و نوگوچی قرار گرفت.


9. سبک دکوراسیون داخلی التقاطی

سبک دکوراسیون داخلی التقاطی پر انرژی است. عناصر مدرن و شیک انرژی زیادی را به فضا می آورد. رنگ و بافت برجسته در آن زیاد دیده می شود. می توانید همه این عناصر را باهم ترکیب کنید. این طرح برای جوان تر ها مناسب است.


10. سبک طراحی داخلی ساحلی

با این سبک می توانید ساحل را به خانه بیاورید و گرما و آرامش آن را تجربه کنید. عنصر اصلی آن رنگ آمیزی با رنگ های روشن است. می توانید رنگ سفید را انتخاب کنید. رنگ فیروزه هم می تواند فضا را جذاب کند. برخی از سنگ ها و عناصر دکور ساحلی در اینجا دیده می شوند.